Podivuhodné výmeny v meste Žilina.

Autor: Igor Ryban | 22.6.2014 o 18:00 | (upravené 24.6.2014 o 10:23) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2919x

Primátor mesta Žilina sa rozhodol a predložil na rokovanie mestského parlamentu materiál, kde má záujem vysporiadať pozemky a majetky s podnikateľskou skupinou Ing. George Trabelsieho - SIRS. V predloženom materiály primátor mesta Ing. Igor Choma navrhuje hneď niekoľko nelogických a nezmyslených zámen.

Hlavným vysporiadaním by mal byť odpredaj jedného poschodia v parkovacom dome pod obchodným domom Mirage. Uvedené poschodie je vo vlastníctve Žilinskej parkovacej spoločnosti (ďalej len ZPS), ktorú vlastní mesto Žilina 59  % a spoločnosť SIRS - Development, a.s. patriaca Ing. Georgeovi Trabelsie. Na uvedenej transakcii je hneď niekoľko zaujímavostí. Cena, ktorá bola určená len znaleckým posudkom a nie tržnou hodnotou a vzhľadom k tomu, že sa uvedený objekt nachádza v centre mesta je to len maličkosť celej plánovanej zámeny. Cena znaleckým posudkom bola určená na sumu 5 825 000,- € bez DPH. Pred samotným prerozdelením kúpnej ceny je potrebné ešte uhradiť stratu ZPS, ktorú výhradne riadi len jeden zo spolumajiteľov a to SIRS - Development, a.s. vo výške 2 193 901,- €. Prerozdelenie zostatku 3 631 099,- € kúpnej ceny, kde ZPS predáva spoločnosti MIRAGE SHOPPING CENTER, a.s. (opäť firme patriacej Ing. George Trabelsie) sa rozdelí nasledovne :

- mesto Žilina ako 59 % spoločníkovi sa ujde 2 142 348,- €

- spoločnosti SIRS - Development, a.s. ako 41 % spoločníkovi 1 488 751,- €

Hneď v tomto kole sa vráti spoločnosti Ing. Georgeho Trabelsie suma 3 682 652,- €, ktorá je zložená z predajnej ceny za parkovisko a zo straty z minulého obdobia v spoločnosti ZPS. Vôbec nevadí primátorovi mesta Ing. Igorovi Chomovi, že stratu spôsobila v podstate firma SIRS - Development, a.s., ktorá výhradne riadila celú parkovaciu spoločnosť. Ďalšia podstatná vec je tá, že celý parkovací dom v minulosti financovalo mesto Žilina úverom vo výške 160 000 000,- Sk ( 5 311 027,- € ), ktorý ešte neustále spláca a ku dňu 30.04.2014 ešte je povinné mesto Žilina splatiť úver vo výške 2 849 590,78 €. Výška predajnej ceny, ktorú by mesto malo zinkasovať pri predaji ani nedosahuje výšku splátky za úver. Dôležité  podľa predloženého materiálu primátora Ing. Igora Chomu je to, že skupina SIRS bude mať vysporiadaný majetok, bude uhradená strata, ktorú sama skupina vytvorila. Paradoxom na tom všetkom je to, že v predkladanom materiály, ktorý predkladá primátor mesta osobne sú ešte aj uvedené všetky skutočnosti.

Druhou závažnou výmenou v pripravenom materiály je téma Športová hala, ktorú veľmi efektne určitá skupina ľudí rozohrala tak, aby sa vytvoril spoločenský dojem, že je potrebné uvedenú halu opäť vrátiť mestu. Spomeňme si pár závažných skutočností k tejto téme.

Športovú halu predal primátor Ing. Ján Slota v poslednom roku svojho posledného obdobia, kedy vládol ako primátor. Predajná cena bola 112 500 000,- Sk ( 3 734 316,- € ) za Športovú halu a príslušné pozemky s rozlohou 40 957 m2 spoločnosti SIRS - Projekt, a.s., ktorá tiež patrí do skupiny firiem Ing. Georga Trabelsieho. Medzitým sa plánovali veľkolepé projekty na rekonštrukciu a výstavbu Národného športového centra, ktoré ale zostalo len pri plánoch. Prípravné práce na výstavbe NSC sa však začali a interiéry Športovej haly boli vybraté a zostala len hlina a prach. Za posledných päť až sedem rokov sa na Športovej hale nič nedialo. Celý objekt chátra a potrebuje značnú rekonštrukciu, kde sa v odborných kruhoch hovorí aj o tom, že Športová hala je už dnes nezrekonštruovateľná, nakoľko zub času sa výrazne zahryzol práve do drevenej konštrukcie strechy.

Náš pán primátor navrhuje v predloženom materiály uskutočniť historický obchod a to taký, že získané peňažné prostriedky z predaja jedného poschodia parkoviska pod obchodným domom Mirage vložiť do spoločnosti ŠPORT PARK, s.r.o., kde Mesto Žilina odkúpi od terajšieho 100 % vlastníka obchodný podiel a spoločnosť SIRS - Projekt, a.s. vloží do majetku spoločnosti ŠPORT PARK, s.r.o. Športovú halu a pozemok s celkovou rozlohou 20 804 m2 (parcelné číslo 4988/17 a 4988/1). Zvyšných lukratívnych 20 153 m2 zostáva naďalej v majetku SIRS - Projekt, a.s.. V krátkosti zhrnuté polovicu zdevastovaného majetku skupinou SIRS sa odpredá späť Mestu Žilina. Výhoda pre mesto je tá, že môže si plánovať investíciu vo výške cca 20 mil. € na rekonštrukciu Športovej haly a keď bude zrekonštruovaná a bude poriadať mesto, alebo ktokoľvek akciu v Športovej hale, tak musí platiť za parkovanie spoločnosti SIRS - Projekt. No a už len na záver ani nie je potrebné písať, že opäť majiteľom všetkých spomenutých spoločností je Ing. George Trabelsie.

Na začiatku bola vyprodukovaná spoločenská aféra o navrátení Športovej haly Mestu Žilina a športu, ale nikto nepovedal otvorene, že je to čistý nezmysel, aby sa mesto vzdávalo lukratívnych pozemkov a nadobúdalo zdevastovaný majetok. Prečo sa mesto nezaujíma o predajnú zmluvu, ktorú spoločnosť SIRS - Projekt, a.s. podpísala pri kúpe celého areálu, prečo sa nezaujíma mesto, aké záväzky kupujúci prevzal na seba, keď nadobudol tento objekt a aké memorandum s mestom podpísal za vládnutia Ing. Harmana.

Tretím veľmi zaujímavým výmenným obchodom sú rôzne zámeny pozemkov v meste medzi mestom Žilina a skupinov SIRS. Skupina SIRS vyšpecifikovala nezaujímavé pozemky pre jej business a na druhej strane zasa si vybrala pozemky, ktoré by od mesta touto zámenou mala záujem nadobudnúť. Najzaujímavejšie na tom všetkom je to, že pozemky pod halou parcelné číslo 4988/17 a 4988/1 sa opäť nachádzajú v zozname pozemkov, ktoré skupina SIRS ide vymieňať s mestom Žilina. To vôbec nášmu primátorovi Ing. Igorovi Chomovi nevadí, že sa uvedené pozemky nachádzajú dvakrát.

Je absolútny nezmysel, aby mesto Žilina predávalo pozemky okolo starého Tesca, kde dnešný vlastník požiadal mesto Žilina o zriadení vecného bremena, nakoľko zásobovanie prebieha cez uvedené pozemky. Čo získa skupina SIRS kúpou uvedených pozemkov? Nie náhodou možnosť zablokovať zásobovanie obchodného domu Tesco, ktoré tu funguje niekoľko desiatok rokov? A tým pádom lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri odkúpení celého obchodného domu? Ako môže mesto Žilina takýmto spôsobom pracovať a zvýhodňovať niektorých podnikateľov pred inými.

Druhá veľmi zaujímavá výmena sú pozemky pod časťou samotného obchodného domu Mirage, ktoré do dnešného dňa nie sú vysporiadné a jedná sa o rozlohu cca 3 506 m2, čo je veľmi zaujímavá rozloha v centre mesta. Tieto by sa mali tiež potichučky vysporiadať v prospech skupiny SIRS.

No a v neposlednom rade sa akože nezaujímavé pozemky v areály SAD Žilina presunú do majetku skupiny SIRS, čo na tom, že je práve v tejto oblasti plánované vybudovanie nového depa DPMŽ.

Po preštudovaní celého predloženého materiálu som sa veľmi zamyslel nad tým, čo viedlo primátora mesta Žilina Ing. Igora Chomu k tomu, že možno vypracoval, ale s určitosťou sa podpisuje ako predkladateľ tak veľmi zlého materiálu na rokovanie mestského zastupiteľstva. Tento predložený materiál tak neskutočne poškodí majetok mesta, že bude veľmi, ale veľmi dlho trvať, aby sa mesto Žilina z toho spamätalo. Je potrebné vytvoriť veľký spoločenský tlak na to, aby za žiadnych okolností poslanci mestského zastupiteľstva neodsúhlasili uvedený materiál a zmietli tento súbor nezmyslov raz a pre vždy zo stola. Verím, že sa nám občanom mesta podarí tento spoločenský tlak vytvoriť a zabrániť trvalému poškodeniu majetku mesta Žilina.

Ďakujem Vám za trpezlivosť.

Igor Ryban

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?