Vysporiadanie pozemkov mesta Žilina so skupinou SIRS.

Autor: Igor Ryban | 20.7.2014 o 13:00 | (upravené 20.7.2014 o 16:03) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  667x

Dňa 30.06.2014 sa uskutočnilo 39. zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde sa okrem iného  malo prejednávať vysporiadanie pozemkov medzi mestom Žilina a podnikateľskou skupinou SIRS. Vážení priatelia, na utvorenie vlastného názoru by bolo dobré, aby ste si pozreli  dokumenty, ktoré boli predmetom rokovania na stránke mesta http://www.zilina.sk/dokumenty/DokumentyProgramyMZ_20140625070658.pdf  a prípadne si vypočuli záznam celého rokovania mestského zastupiteľstva, ktorý sa nachádza taktiež na stránkach mesta http://www.zilina.sk/mestske-zastupitelstvo---audio-zaznamy/.

Najviac ma na rokovaní mestského zastupiteľstva udivilo vyjadrenie samotného primátora Igora Chomu k predkladanému návrhu, ktorý predkladal on sám. Vyjadril sa, že on ako osoba, ako predkladateľ, nesúhlasí s predloženým návrhom. Dosť dobre som nepochopil, ako je možné, že niekto predkladá návrh na rokovanie a pritom sám s uvedeným návrhom nesúhlasí. Len by som chcel pánovi Chomovi pripomenúť, že v samotnom navrhovanom materiále na druhej strane píše, citujem: „odporúča Mestskému zastupiteľstvu v Žiline prerokovať a schváliť“. Ako je to potom vlastne s tým odporúčaním a neodporúčaním ... Pán primátor, nie je ten váš postoj ako sa hovorí v našom slovenskom prísloví „ ... kam vietor tam plášť...“ ?

 

Je potrebné pripomenúť, že nejestvovala žiadna povinnosť, ktorá by zaväzovala  predložiť akýkoľvek návrh na rokovanie mestského zastupiteľstva. Nič primátora Igora Chomu nenútilo a ani nezaväzovalo ( nič zákonného ) predložiť nekompletný, nepripravený a povedzme si na rovinu aj veľmi zlý a nevýhodný materiál pre mesto Žilina. Nerozumiem tomu aj z toho dôvodu, že predložený materiál mal nielen viaceré formálne, ale dokonca aj právne nedostatky, na ktoré sa asi v rýchlosti náhodou pozabudlo. Alebo to nebolo celkom náhodou?!! Mesto nemalo ani skalkulované, koľko bude stáť navrátenie ( odkúpenie ) Športovej haly späť mestu, či koľko bude stáť jej rekonštrukcia na pôvodné účely. Samozrejme tiež ani koľko bude stáť budúca prevádzka celej Športovej haly. Z uvedeného materiálu  nebolo ani dostatočne jasné, z akého pre mesto výhodného dôvodu, má prísť k odkúpeniu Športovej haly späť do mesta.

 

Najviac zaražajúcejšou skutočnosťou v predloženom materiále bolo to, že sa dvakrát pracovalo s tými istými pozemkami. V jednom prípade primátor mesta navrhoval odkúpiť pozemky pod Športovou halou a okolí.  V druhom prípade tie isté pozemky zamieňal s pozemkami mesta pod obchodným centrom Mirage. Ako sa môže stať, aby zodpovedný a skúsený manažér mesta a poslanec Národnej Rady SR, ktorý by mal byť prvotriednym odborníkom vyznajúcim sa v zákonoch a právnych normách, pracoval dvakrát s tým istým pozemkom??? Veď to je také hrubé porušenie hospodárenia s majetkom mesta, že ho nemožno prejsť len tak, jednoduchým prehlásením primátora Igor Chomu, že „ ... ja s tým materiálom nesúhlasím ...“ .  Ja sa pýtam, prečo ho teda vôbec predkladal v takomto stave?!!

Najlepšie na tom všetkom je, ako primátor mesta Igor Choma ako predsedajúci mestskému zastupiteľstvu  nakoniec celý problém chaoticky vyriešil a aké uznesenie nechal schváliť. Nikto v sále a ani my hostia na balkóne sme vlastne nevedeli, čo sa vlastne schválilo a čo sa neschválilo... V záverečnej reči pán primátor Igor Choma už len so smútkom v hlase konštatoval, že tento problém je tak komplikovaný a zložitý, že by bolo asi vhodné nechať riešenie až na nové vedenie mesta, ktoré vzíde po komunálnych voľbách na jeseň tohto roku. Týmto ale sám Igor Choma priznal, že nie je schopný riešiť tak závažnú vec, akou je vysporiadanie sa so zlými predošlými rozhodnutiami. Pritom ale vo volebnej kampani sľuboval niečo úplne, ale úplne iné.

Igor Ryban

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?