Volebné investície mesta Žilina

Autor: Igor Ryban | 27.8.2014 o 22:15 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  657x

Do miest a obcí nám opäť prišiel volebný rok a deň komunálnych volieb sa nezadržateľne blíži. Keď som sa tak nad tým zamyslel, potešil ma jeden jediný fakt a to, že sa pán primátor prebudil a konečne začal v meste niečo robiť.

S veľkou slávou sa vedenie mesta pochválilo rekonštrukciou altánku v Sade SNP. Investícia za 11.000,- €, ktorú mesto urobilo, bola, podľa môjho názoru, absolútne zbytočnou investíciou. Oprava schodíkov, natreté zábradlie, výmena rozvodnej skrine nie je ničím výnimočná, z hľadiska nutných opráv a potrieb mesta. Okrem toho, suma, za ktorú bola  rekonštrukcia zrealizovaná,  je neuveriteľne vysoká, priam absolútne uletená.

 

Nakoľko sa pohybujem v stavebnom biznise a uvedený altánok mám každý deň pred očami, nedalo mi, aby som si niektoré skutočnosti neoveril. Boli prevedené nasledovné práce :

 • oprava mramoru na schodíkoch, ktorá mohla cca stáť do 2.000,- €,
 • výmena rozvodnej skrinky na elektrinu mohla mať cenu cca 350,- €,
 • očistenie a natretie zábradlia mohlo mať cenu tiež do cca 350,- €.

 

Celkový náklad na uvedenú rekonštrukciu, teda, nemohol prekročiť sumu 4.000,- € maximálne 5.000,- €. Ale mesto zaplatilo 11.000,- €!

Poznámka: Firma, ktorá realizovala opravu kameninových prvkov (suma, ktorá predstavuje najväčšiu položku z celkovej investície), nemá do dnešného dňa zaplatenú svoju prácu !!!

 

Každý deň chodím okolo uvedeného altánku a každý deň sa pýtam, aký bol spoločenský význam a prínos celej uvedenej rekonštrukcie. Okrem toho jedného dňa, kedy v altánku zahrala dychovka a primátor prestrihol pásku (činnosť, ktorú miluje), sa nič v uvedenom zrekonštruovanom altánku nedeje. Pardon, aby som bol presný, tak po zrekonštruovaní majú naši občania bez domova lepšie miesto na trávenie voľného času a navyše si môžu pokojne nabíjať svoje mobilné telefóny v zrekonštruovanej elektrickej rozvodni.

 

Druhou „významnou“ investíciou mesta Žilina je rekonštrukcia parku v Sade na Studničkách. Vedenie mesta sa pýši, ako si môže dovoliť menšiu investíciu, a preto rozširuje tento park. Opäť by som sa chcel zamyslieť nad spoločenským významom uvedenej investície, teda, okrem predvolebného krycieho manévru, že sa v našom meste niečo robí.

Samotná realizácia tohto projektu má niekoľko zvláštností:

 • Rozšírenie sa realizuje v neprístupnom teréne, kde je veľký výškový rozdiel.
 • V uvedenej časti mesta je dosť nízka hustota obyvateľstva a samotný park je málo využívaný.
 • V rámci rozšírenia parku dôjde k zrušeniu cestnej komunikácie, čo znamená likvidáciu prístupovej komunikácie aj tomu malému množstvu obyvateľov a to nehovorím o advokátskych kanceláriách, ktoré patria medzi najnavštevovanejšie v Žiline.

 

Propagačno - prezentačný prospekt parku má krásny dizajn, škoda len, že neodzrkadľuje skutočné členenia terénu v samotnom parku na Studničkách.

Uvádzaná investícia rekonštrukcie 100.000,- € sa mi zdá opäť premrštená a neefektívne vynaložená. Ak by sa upravil alebo zrevitalizoval park na sídliskách Vlčince, Solinky alebo Hájik, kde bývajú mladé rodiny s deťmi a, hlavne, je väčšia koncentrácia obyvateľov, tak by som snáď vedel lepšie pochopiť takúto vysokú investíciu ako v lokalite, v ktorej je nízky počet obyvateľov.

Táto ,,úžasná“ investícia u mňa vyvoláva silný pocit predvolebnej kampane, kedy si pán primátor uvedomil (možno), že by sa v tej Žiline malo aj niečo urobiť.

 

Snažil som sa zamýšľať nad tým, čo vlastne pán Choma, ako primátor, v meste urobil. Niektorým ľuďom stačí, že p. Choma nemá za sebou žiadne kauzy. Ale toto má byť to správne hodnotenie?

Len by som, v krátkosti, pripomenul pripravovanú ,,maličkosť“ s výmenou pozemkov a ďalšie, potichučky ,,ututlané“ kauzy, kauzičky.

Vytiahol som si zo zásuvky odloženú brožúrku „Komunálne voľby Žilina 2010“ a zalistoval som si v nej. Priatelia moji, skutočne zaujímavé čítanie sľubov. Postupne si priblížime, vo viacerých blogoch, minulé plány, ktoré nám sľuboval tím ľudí strany Smer – SD, čo všetko sa zmení v našom meste, keď budú poslancami.

Dokedy budeme my, občania, benevolentní k takýmto jednoduchým trikom, ktoré na nás skúšajú politici? Presne tí, ktorí sa tri mesiace pred voľbami prechádzajú po meste a snažia sa budiť dojem záujmu, ale pritom celé tri a pol roka sedeli v Bratislave v parlamente. Keďže pán primátor rád vidí svoj podpis aj na oznamoch za komunálny odpad, práca a dokumenty museli cestovať niekedy aj viackrát za týždeň do Bratislavy (so šoférom a na služobnom aute), aby ich mohol primátor mesta Žilina Igor Choma, poslanec NR SR, podpísať!!! Samozrejme, za peniaze nás - daňových poplatníkov.

Choré na hlavu. To sa môže stať len v našom štáte a v našom meste. Len pre úplnosť si dovolím pri každej príležitosti pripomenúť absolútnu dokonalosť človeka, akým je Igor Choma, ktorý dokáže zvládať nasledovné funkcie. Názor si utvorte každý sám :

 • Poslanec Národnej Rady Slovenskej republiky a predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, kde musí byť prítomný (aspoň by mal) na každom zasadnutí. Okrem toho sa musí pripravovať na jednotlivé body, ktoré sa prejednávajú. Niektoré dokumenty k zákonom majú viac ako niekoľko stoviek strán.
 • Poslanec Vyššieho územného celku v Žiline a opäť ešte aj predseda dopravnej komisie, kde musí byť opäť prítomný na každom zasadnutí. Okrem toho sa musí aj pripravovať na jednotlivé všeobecne záväzné nariadenia, materiály spojené s rozpočtom a mnohé iné dôležité materiály,  ktoré sa prejednávajú na zasadnutiach komisií ŽSK, taktiež sa jedná viac stranové podklady.
 • Predseda Dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti, kde zastupuje štát a DR je kontrolným orgánom celej spoločnosti, kontroluje činnosť a prácu predstavenstva spoločnosti, pričom zvoláva a riadi každé  zasadnutie dozornej rady.
 • Predseda Dozornej rady SEVAK, a.s. v Žiline, kde zastupuje mesto Žilina a DR je kontrolným orgánom celej spoločnosti a kontroluje činnosť a prácu predstavenstva spoločnosti.
 • Členom rady školy – Obchodná akadémia, Veľká okružná 32, Žilina...
 • Primátor mesta Žilina, ktorý riadi celé mesto, pripravuje stratégiu rozvoja mesta. Musí sa zúčastňovať zasadnutí Mestskej rady, Mestského zastupiteľstva, každý pondelok vedie poradu vedúcich odborov na MsÚ v Žiline, prijíma oficiálne návštevy na Radnici v Žiline, vo svojej kancelárii prijíma občanov...

Koľko si myslíte, že by mal denne venovať práci pre mesto a jeho rozvoj???

 

Priatelia moji, každý z nás má nejakú skúsenosť a vedomosť o tom, čo všetko uvedené činnosti a funkcie obsahujú, akú zodpovednosť majú jednotlivé posty. Nedokážem pochopiť a nikto ma nepresvedčí, ako môže jeden človek, čo i len na 25 %, vykonávať dobre všetky tieto posty, ktoré si nazberal pán Choma. Je to snaživý a usilovný človek a na tlačových konferenciách tvrdí, že on, predsa, pracuje 10 až 12 hodín denne .... je to smiešne a uráža ma, keď si niekto takýmto spôsobom a vedome robí posmech z naozaj pracujúcich ľudí.

Verím, že nie sme všetci takí, ako naši politici, ktorí nás balamutia tri mesiace pred voľbami a potom sa na nás vykašlú.

Verím aj v to, že existuje alebo sa nájde skupina ľudí, ktorá sa začne zaujímať o dianie okolo seba a dá verejne najavo, že sa nenechá ďalej klamať a zavádzať primitívnymi praktikami našich politikov .

Priatelia, spojme sa a dajme inteligentne najavo svoj názor našim „inteligentným“ politikom!

Igor Ryban

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?