Volebné investície mesta Žilina

Autor: Igor Ryban | 27.8.2014 o 22:15 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  680x

Do miest a obcí nám opäť prišiel volebný rok a deň komunálnych volieb sa nezadržateľne blíži. Keď som sa tak nad tým zamyslel, potešil ma jeden jediný fakt a to, že sa pán primátor prebudil a konečne začal v meste niečo robiť.

S veľkou slávou sa vedenie mesta pochválilo rekonštrukciou altánku v Sade SNP. Investícia za 11.000,- €, ktorú mesto urobilo, bola, podľa môjho názoru, absolútne zbytočnou investíciou. Oprava schodíkov, natreté zábradlie, výmena rozvodnej skrine nie je ničím výnimočná, z hľadiska nutných opráv a potrieb mesta. Okrem toho, suma, za ktorú bola  rekonštrukcia zrealizovaná,  je neuveriteľne vysoká, priam absolútne uletená.

 

Nakoľko sa pohybujem v stavebnom biznise a uvedený altánok mám každý deň pred očami, nedalo mi, aby som si niektoré skutočnosti neoveril. Boli prevedené nasledovné práce :

 • oprava mramoru na schodíkoch, ktorá mohla cca stáť do 2.000,- €,
 • výmena rozvodnej skrinky na elektrinu mohla mať cenu cca 350,- €,
 • očistenie a natretie zábradlia mohlo mať cenu tiež do cca 350,- €.

 

Celkový náklad na uvedenú rekonštrukciu, teda, nemohol prekročiť sumu 4.000,- € maximálne 5.000,- €. Ale mesto zaplatilo 11.000,- €!

Poznámka: Firma, ktorá realizovala opravu kameninových prvkov (suma, ktorá predstavuje najväčšiu položku z celkovej investície), nemá do dnešného dňa zaplatenú svoju prácu !!!

 

Každý deň chodím okolo uvedeného altánku a každý deň sa pýtam, aký bol spoločenský význam a prínos celej uvedenej rekonštrukcie. Okrem toho jedného dňa, kedy v altánku zahrala dychovka a primátor prestrihol pásku (činnosť, ktorú miluje), sa nič v uvedenom zrekonštruovanom altánku nedeje. Pardon, aby som bol presný, tak po zrekonštruovaní majú naši občania bez domova lepšie miesto na trávenie voľného času a navyše si môžu pokojne nabíjať svoje mobilné telefóny v zrekonštruovanej elektrickej rozvodni.

 

Druhou „významnou“ investíciou mesta Žilina je rekonštrukcia parku v Sade na Studničkách. Vedenie mesta sa pýši, ako si môže dovoliť menšiu investíciu, a preto rozširuje tento park. Opäť by som sa chcel zamyslieť nad spoločenským významom uvedenej investície, teda, okrem predvolebného krycieho manévru, že sa v našom meste niečo robí.

Samotná realizácia tohto projektu má niekoľko zvláštností:

 • Rozšírenie sa realizuje v neprístupnom teréne, kde je veľký výškový rozdiel.
 • V uvedenej časti mesta je dosť nízka hustota obyvateľstva a samotný park je málo využívaný.
 • V rámci rozšírenia parku dôjde k zrušeniu cestnej komunikácie, čo znamená likvidáciu prístupovej komunikácie aj tomu malému množstvu obyvateľov a to nehovorím o advokátskych kanceláriách, ktoré patria medzi najnavštevovanejšie v Žiline.

 

Propagačno - prezentačný prospekt parku má krásny dizajn, škoda len, že neodzrkadľuje skutočné členenia terénu v samotnom parku na Studničkách.

Uvádzaná investícia rekonštrukcie 100.000,- € sa mi zdá opäť premrštená a neefektívne vynaložená. Ak by sa upravil alebo zrevitalizoval park na sídliskách Vlčince, Solinky alebo Hájik, kde bývajú mladé rodiny s deťmi a, hlavne, je väčšia koncentrácia obyvateľov, tak by som snáď vedel lepšie pochopiť takúto vysokú investíciu ako v lokalite, v ktorej je nízky počet obyvateľov.

Táto ,,úžasná“ investícia u mňa vyvoláva silný pocit predvolebnej kampane, kedy si pán primátor uvedomil (možno), že by sa v tej Žiline malo aj niečo urobiť.

 

Snažil som sa zamýšľať nad tým, čo vlastne pán Choma, ako primátor, v meste urobil. Niektorým ľuďom stačí, že p. Choma nemá za sebou žiadne kauzy. Ale toto má byť to správne hodnotenie?

Len by som, v krátkosti, pripomenul pripravovanú ,,maličkosť“ s výmenou pozemkov a ďalšie, potichučky ,,ututlané“ kauzy, kauzičky.

Vytiahol som si zo zásuvky odloženú brožúrku „Komunálne voľby Žilina 2010“ a zalistoval som si v nej. Priatelia moji, skutočne zaujímavé čítanie sľubov. Postupne si priblížime, vo viacerých blogoch, minulé plány, ktoré nám sľuboval tím ľudí strany Smer – SD, čo všetko sa zmení v našom meste, keď budú poslancami.

Dokedy budeme my, občania, benevolentní k takýmto jednoduchým trikom, ktoré na nás skúšajú politici? Presne tí, ktorí sa tri mesiace pred voľbami prechádzajú po meste a snažia sa budiť dojem záujmu, ale pritom celé tri a pol roka sedeli v Bratislave v parlamente. Keďže pán primátor rád vidí svoj podpis aj na oznamoch za komunálny odpad, práca a dokumenty museli cestovať niekedy aj viackrát za týždeň do Bratislavy (so šoférom a na služobnom aute), aby ich mohol primátor mesta Žilina Igor Choma, poslanec NR SR, podpísať!!! Samozrejme, za peniaze nás - daňových poplatníkov.

Choré na hlavu. To sa môže stať len v našom štáte a v našom meste. Len pre úplnosť si dovolím pri každej príležitosti pripomenúť absolútnu dokonalosť človeka, akým je Igor Choma, ktorý dokáže zvládať nasledovné funkcie. Názor si utvorte každý sám :

 • Poslanec Národnej Rady Slovenskej republiky a predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, kde musí byť prítomný (aspoň by mal) na každom zasadnutí. Okrem toho sa musí pripravovať na jednotlivé body, ktoré sa prejednávajú. Niektoré dokumenty k zákonom majú viac ako niekoľko stoviek strán.
 • Poslanec Vyššieho územného celku v Žiline a opäť ešte aj predseda dopravnej komisie, kde musí byť opäť prítomný na každom zasadnutí. Okrem toho sa musí aj pripravovať na jednotlivé všeobecne záväzné nariadenia, materiály spojené s rozpočtom a mnohé iné dôležité materiály,  ktoré sa prejednávajú na zasadnutiach komisií ŽSK, taktiež sa jedná viac stranové podklady.
 • Predseda Dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti, kde zastupuje štát a DR je kontrolným orgánom celej spoločnosti, kontroluje činnosť a prácu predstavenstva spoločnosti, pričom zvoláva a riadi každé  zasadnutie dozornej rady.
 • Predseda Dozornej rady SEVAK, a.s. v Žiline, kde zastupuje mesto Žilina a DR je kontrolným orgánom celej spoločnosti a kontroluje činnosť a prácu predstavenstva spoločnosti.
 • Členom rady školy – Obchodná akadémia, Veľká okružná 32, Žilina...
 • Primátor mesta Žilina, ktorý riadi celé mesto, pripravuje stratégiu rozvoja mesta. Musí sa zúčastňovať zasadnutí Mestskej rady, Mestského zastupiteľstva, každý pondelok vedie poradu vedúcich odborov na MsÚ v Žiline, prijíma oficiálne návštevy na Radnici v Žiline, vo svojej kancelárii prijíma občanov...

Koľko si myslíte, že by mal denne venovať práci pre mesto a jeho rozvoj???

 

Priatelia moji, každý z nás má nejakú skúsenosť a vedomosť o tom, čo všetko uvedené činnosti a funkcie obsahujú, akú zodpovednosť majú jednotlivé posty. Nedokážem pochopiť a nikto ma nepresvedčí, ako môže jeden človek, čo i len na 25 %, vykonávať dobre všetky tieto posty, ktoré si nazberal pán Choma. Je to snaživý a usilovný človek a na tlačových konferenciách tvrdí, že on, predsa, pracuje 10 až 12 hodín denne .... je to smiešne a uráža ma, keď si niekto takýmto spôsobom a vedome robí posmech z naozaj pracujúcich ľudí.

Verím, že nie sme všetci takí, ako naši politici, ktorí nás balamutia tri mesiace pred voľbami a potom sa na nás vykašlú.

Verím aj v to, že existuje alebo sa nájde skupina ľudí, ktorá sa začne zaujímať o dianie okolo seba a dá verejne najavo, že sa nenechá ďalej klamať a zavádzať primitívnymi praktikami našich politikov .

Priatelia, spojme sa a dajme inteligentne najavo svoj názor našim „inteligentným“ politikom!

Igor Ryban

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?